کد خبر: 66391 A

اعتراضات خیابانی، گلاب آدینه، تعطیلی تئاتر

رسانه اصولگرا شهرداری تهران گزارشی از نمایش های روی صحنه سالن های تئاتر تهران رفته است و روند تماشاگران آن را بررسی کرده است.

ایران آرت: فهیمه پناه آذر در رسانه اصولگرا همشهری نوشت: با نزدیک شدن به هفته پایانی آبان ماه، تعداد اجراهای تئاتری در تماشاخانه‌ها بیشتر از هفته‌های قبل شده و در سومین هفته آبان ماه، بیشتر از 20نمایش در تماشاخانه‌ها روی صحنه رفته است؛ نمایش‌هایی که گاهی با کمترین مخاطب روی صحنه می‌رود و گاهی مخاطبانش تنها نیمی از سالن نمایش را پر می‌کند. از میان نمایش‌هایی که این روزها با همه سختی‌ها اجرا می‌شوند، نمایش «پرده‌خانه» گلاب آدینه بیشترین تماشاگر را در روزهای اول اجرا داشته است.

تماشاگر قابل توجه، فروش کم


«پرده‌خانه» که مدت زمان آن ۱۵۰ دقیقه است و از نوشته‌های بهرام بیضایی است با آنتراکتی ۱۵دقیقه‌ای همراه است. این نمایش از 15آبان و از روزهای یکشنبه تا چهارشنبه ساعت۲۱ و در روزهای پایانی هفته ساعت۱۶ در سالن شماره۲ شهرزاد میزبان مخاطبان خودش است. آدینه با گروه 100نفری این نمایش را 8 ماه تمرین کرده و در سومین نمایش آدینه، بازیگرانی چون نورا هاشمی، علیرضا ناصحی، مانیا علیجانی، سامان کرمی و سعید چنگیزیان به همراه بیش از 50 نفر از بازیگران تئاتر، او را در نمایش «پرده‌خانه» همراهی می‌کنند. آدینه قبل‌تر نمایشنامه‌های «سلطان مار» و «مرگ یزدگرد» از نوشته‌های بهرام بیضایی را به صحنه برده و این نمایش، سومین کارگردانی او از آثار بیضایی به شمار می‌آید. این نمایش در 4روز اول اجرا بیش از 2 هزار تماشاگر داشته که در مقایسه با دیگر نمایش‌هایی که روی صحنه است از وضعیت بهتری برخوردار است؛ نمایشی که با کف بلیت 100هزار تومانی و سقف بلیت 220هزار تومانی اجرا می‌شود. البته 9درصد ارزش افزوده هم به آن اضافه می‌شود، اما علاوه بر تعداد تماشاگری که برای تماشای «پرده‌خانه» می‌آیند، با نگاهی به وضعیت فروش این نمایش، «پرده‌خانه» در روزهای یکشنبه تا 4شنبه پیش رو، روز یکشنبه 22آبان ماه نیمی از بلیت‌های این نمایش به فروش رفته و وضعیت فروش پیش‌فروش بلیت برای 23 و 24 آبان ماه کمتر است و نکته جالب، صندلی‌هایی که در سایت فروش بلیت، نشان خریداری شده را دارد در 3 روز پیش رو یکی است. به‌نظر می‌رسد که نمایش «پرده‌خانه» گلاب آدینه که با وجود مخالفت برخی از هنرمندان و گروه‌های نمایشی به‌خاطر اتفاقات اخیر روی صحنه رفت، بیشتر از آنکه فروش بلیت داشته باشد، تماشاگر دارد!

تئاترشهر بدون سالن اصلی
در میان تماشاخانه‌هایی که چندین اجرا دارند، مجموعه تئاتر شهر به شکل دولتی اداره می‌شوند و بیشترین اجراها را دارند. سالن چهارسو ساعت۱۹:۳۰ میزبان «فرزند یک خنیاگرم» به نویسندگی و کارگردانی شکرخدا گودرزی است. «شراره» نوشته و کار محمدمهدی خاتمی از 6 مهرماه ساعت۱۹ در سالن سایه اجرا می‌شود. این مجموعه به‌زودی میزبان 2 نمایش دیگر می‌شود، اما همچنان سالن اصلی آن خالی است. تماشاخانه مهر از ۱۴آبان ساعت۱۹:۳۰ میزبان «شن» نوشته هادی اسلامی، محمدرضا اردکان و سروش صدوقی به کارگردانی علیرضا پاکبار است

شروع اجراها در تماشاخانه‌های خصوصی
«فقط یک دقیقه طول می‌کشه» به نویسندگی مسعود سمیعی و دراماتورژی و کارگردانی سیدعلی تدین‌صدوقی از ۱۶آبان ساعت۱۸:۳۰ در سالن قشقایی اجرا می‌شود. تماشاخانه سنگلج از پنجم آبان ساعت۱۹:۴۵ میزبان «خونه» به نویسندگی و کارگردانی نسیم تاجی است. در تئاتر مولوی «آبا» به ‌نویسندگی، کارگردانی و بازی نیما آقاخانی از ۱۱آبان ساعت۱۸:۳۰ در سالن کوچک این مجموعه اجرا می‌شود. در عمارت نوفل شاتو «اوج توفان» اثر فلوریان زلر، کار مسعود صالحی از ۸آبان ماه ساعت۲۰:۳۰ روی صحنه می‌رود. «ادیپ شهریار» اثر سوفکل با طراحی و کارگردانی مهتاب ساعت۱۹ در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران اجرا می‌شود. در تئاتر شهرزاد هم «مبارک در ژاپن» به کارگردانی علی فتحعلی از اول آبان ساعت۱۹ در سالن شماره۳ روی صحنه است. سیدجلال‌الدین دری از ۴آبان ساعت۲۱ نمایش «کافه عاشقی» را در سالن شماره۲ این مجموعه روی صحنه آورده است. این هفته، آخرین روزهای اجرای «دوستان کمدی» به کارگردانی بابک توسلی است، نایشی که ساعت19:15 اجرا می‌شود. «شبی در طهران» نوشته محمد چرم‌شیر با دراماتورژی ابوالفضل حضرتی و کارگردانی شایان مستوفی از ششم مهرماه ساعت۲۰:۴۵ در سالن شماره 3 این پردیس روی صحنه است. «هدیه سحرآمیز» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان از ۳آبان ساعت۱۸ در سالن شماره۳ این مجموعه روی صحنه است. همچنین «چوپان و چوب جادویی» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان نوشته و کار محمدحسین داداش‌نیا از ۸آبان ماه ساعت۱۷ در سالن شماره۳ این پردیس اجرا می‌شود.

در نوبت اجرای آبان
از روزهای پایانی آبان، «خانه برنارد آلبا» در تماشاخانه اهورا اجرا می‌شود. نمایش «سلفی» فریدون ولایی هم از 22آبان اجرایش را در خانه نمایش دا آغاز می‌کند. تماشاخانه ملک در روز‌های پیش رو میزبان «نیمکت» نیما صمدی است. در همین تماشاخانه نمایش «دقیقا ۹سال و ۳ماه و ۲۰روز پیش کجا بودی» اجرایش را به کارگردانی سیدفرشاد هاشمی آغاز می‌کند. «نوکر شیطان» فاطمه زمانی هم اجرایش را در تالار محراب از 2روز دیگر آغاز می‌کند؛ نمایشی که سازندگانش رده سنی زیر 18سال را برای تماشای نمایش ممنوع کرده‌اند! در تئاترشهر هم 2 نمایش «بین دو در» زیبا خادم‌حقیقت و «شفیره» مهدی شاه‌پیری به‌زودی روی صحنه می‌روند. مهدی کوشکی هم قرار است «سونات» را در عمارت سیمرغ» اجرا کند. رضا بهدادنیا نیز در نوفل‌شاتو نمایش «سونامی» را روی صحنه خواهد برد.‌

 

گلاب آدینه تعطیلی تئاتر اعتراضات خیابانی
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین