کد خبر: 68283 A

معماری| آسمانخراش عربستان| برج خلیفه

بلندترین آسمان‌خراش جهان در عربستان/ رکورد برج خلیفه شکسته می‌شود

بلندترین آسمان‌خراش جهان در عربستان/ رکورد برج خلیفه شکسته می‌شود

عربستان سعودی در حال بررسی طرح‌هایی برای ساخت بلندترین برج جهان با ارتفاع ۲ کیلومتر در منطقه طرح جامع ۱۸ کیلومتر مربعی در پایتخت ریاض است.

ایران آرت: بر اساس گزارشی که در روز چهارشنبه توسط مجله هوش تجاری خاورمیانه (MEED) منتشر شد، آسمان خراش پیشنهادی بیش از دو برابر بلندتر از برج خلیفه دبی خواهد بود که 828 متر ارتفاع دارد و در حال حاضر بلندترین ساختمان جهان است.

در این گزارش آمده است: پیمانکارانی که برج‌های مگاتال را در منطقه قیمت‌گذاری کرده‌اند می‌گویند که بسته به طراحی نهایی، ساخت یک سازه با ارتفاع ۲ کیلومتر می‌تواند حدود ۵ میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

به گفته منابع MEED، یک مسابقه طراحی با هزینه مشارکت 1 میلیون دلاری برای این برج رکوردشکن در حال انجام است.به گفته منابع، تقریباً از هشت شرکت برای حضور در این رقابت طراحی دعوت به عمل آمده است.

به گزارش تکناک، برخی از برترین شرکت‌های معماری در جهان با یکدیگر همکاری می‌کنند و بر اساس کار قبلی‌شان بر روی سازه‌های نمادین و برج‌های بزرگ در سراسر جهان برای این پروژه انتخاب شدند.

شرکت های مستقر در ایالات متحده شامل Skidmore، Owings & Merrill (SOM)، Adrian Smith & Gordon Gill Architecture، Kohn Pedersen Fox (KPF) و Gensler از جمله شرکت کنندگان احتمالی هستند.Egis فرانسه و Killa Design مستقر در دبی نیز برای این مناقصه رقابت می کنند.

برج بلند پیش‌بینی‌شده در ریاض تنها یکی از پروژه‌های متعدد تأثیرگذار است که برای حاشیه شمالی شهر، در غرب فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در ریاض در نظر گرفته شده است.

در این گزارش آمده است که ارزیابی امکان سنجی ساخت این پروژه توسط شرکت EY، که یک مشاور جهانی است و تحت طرح جامع پادشاهی قرار دارد، انجام شده است.

طرح جامع فرودگاه ۲۰۳۰

طرح پیشنهادی اصلی برای توسعه فرودگاه در ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ رونمایی شد.اگر طبق برنامه در سال ۲۰۳۰ به پایان برسد، فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان نامیده خواهد شد و بالاترین ظرفیت مسافر را در کل جهان خواهد داشت.

شش باند موازی بر روی سطح حدود ۵۷ کیلومتر مربعی آن ساخته می شود که شامل ترمینال های مدرن و فرودگاه بین المللی شاه خالد نیز می شود.این طرح قرار است با برج ۲ کیلومتری مورد نظر آراسته شود.

برنامه‌هایی برای ساختمان‌های بلندتر در کشور وجود دارد که نشان‌دهنده تمایل ریاض برای اجرای اهداف مشخص‌شده در چشم‌انداز ۲۰۳۰ از طریق تعدادی از پروژه‌های به اصطلاح گیگا است.

شهرخطی نئوم

اولین ماژول های سازه های ساخته شده برای شهر خطی ۱۷۰ کیلومتری در استان تبوک در شمال غربی عربستان سعودی، ۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

پیش بینی می شود ساختمان های دیگر مانند دو برج برای هتل پمپ بنزین در نزدیکی خلیج عقبه به ارتفاع ۵۰۰ متری برسند.

آسمان خراش های بلند قبلا در عربستان سعودی برای ساخت مورد بررسی قرار گرفته بود. در منطقه مالی ملک عبدالله (KAFD)، در ملکی به نام KAFD X، PIF در حال بررسی پیشنهادات برای برجی است که ممکن است به ارتفاع 1.2 کیلومتر برسد. در سال 2019، مشاوران در حال ایجاد نقشه هایی برای این پروژه بودند.

طرح برج ۱۰۰۸ متری جده یکی دیگر از برج های مهمی است که برای عربستان سعودی در نظر گرفته شده است. حدود ده سال پیش، کار ساخت برج آغاز شد، اما در نهایت پس از رسیدن به حدود ۷۰ طبقه، متوقف شد.

از آنجایی که کسب‌وکارها نسبت به قبول تعهدات پیمانکاران و مشاورانی که قبلاً روی این طرح کار کرده‌اند مردد هستند، تلاش‌ها برای احیای پروژه موفقیت‌آمیز نبوده است.

آسمان خراش فوق العاده بلند ۶۰۱ متری معروف به برج ساعت سلطنتی ابراج آلبیت در حال حاضر بلندترین سازه پادشاهی است و در شهر مقدس مکه قرار دارد.

در همین حال، PIF که دارایی هایی به ارزش 620 میلیارد دلار دارد، هنوز هیچ اعلامیه ای در مورد ساخت بلندترین سازه در جهان ارائه نکرده است.

 

معماری آسمان خراش برج خلیفه
ارسال نظر

آخرین اخبار

پربیننده ترین